Vyberte stránku

Skupinové letenky

Jak fungují skupinové letenky a jaké jsou jejich výhody

Většina leteckých společností považuje za skupinu 10 a více osob cestujících společně minimálně v jednom směru. Některé společnosti (jsou ale naprostou výjimkou) nabízejí skupinový tarif od 6 osob.

S itinerářem pro skupinu lze nakládat podobně, jako s itinerářem pro individuální cestovatele. Lze se vracet z jiných destinací, než do které skupina dolétne, část skupiny může letět tam či zpět v jiném termínu, apod.

Skupinová rezervace je ovšem specifický druh rezervace a ne na všechny itineráře lze skupinovou cenu použít.

Výhody skupinových rezervací

  • platba v zálohách, není třeba platit celkovou částku jednorázově při objednávce
  • specifická ( zvýhodněná) struktura storno poplatků
  • dodání jmen cestujících zpravidla do 1 měsíce před odletem
  • možnost změny jména do 2-3 dní před odletem
  • možnost doobjednání dalších míst za stejných rezervačních podmínek
  • odbavené zavazadlo v ceně

Cenová politika u skupinových rezervací

Cenová nabídka se odvíjí od mnoha parametrů a každá letecká společnost si systém stanovení cen určuje sama. Hlavní roli pro stanovení ceny letenky tak hraje jednak koncepce letecké společnosti, ale především obsazenost letu.
Tudíž obecná pravidla na skupinové ceny se nedají do detailu stanovit.

V principu se ale dá říct, že skupinové letenky bývají cenově zvýhodněné oproti ceně STANDARDNÍ letenky pro individuálního cestujícího. Pokud jsou pro individuální klientelu vypsané speciální (nestandardní) tarify, je možné, že cena letenky individuální bude nižší, než cena skupinové letenky. Je to dáno tím, že letecká společnost nemůže obsadit většinovou kapacitu letadla v podnákladovém (zlevněném) tarifu, ale v cenově průměrném tarifu (=>nemůže prodat “celé letadlo” za 2590,-Kč / letenka, protože by se provoz spoje zkrátka nezaplatil). Též pokud je let více obsazen, nebo se předpokládá jeho vysoká obsazenost, bude cena vyšší.

Jak hledáme výhodné skupinové ceny

Oproti internetovým vyhledavačům jsme “živí” vyhledavači letenek, kteří do výběru letů zahrnují velké množství parametrů a zkušeností, které internetový vyhledavač nenabídne. Nejde nám tedy primárně jen o cenu, ale i o to, aby klient “dobře doletěl”, což je zvlášť u skupin velmi podstatné.
Pro rezervace individuálních i skupinových letenek využíváme rezervační systémy Amadeus a Galileo, které jsou přímo napojené na aktuální kapacity letů většiny leteckých společností. Můžeme tak velmi efektivně navrhnout řešení cesty pro skupinu a najít spojení s dobrou obsazeností letů, a tím tak zvýšit pravděpodobnost dobré ceny.

Rizika individuální rezervace pro skupinu

Někoho z Vás možná napadne, že vytíží letadlo letenkami za nízký individuální tarif tím, že si letenky objedná jako individuální cestující, tj. rozhodnete se ve dvou či vícero rezervacích koupit velký počet letenek. Pochopitelně je to možné, ale je třeba počítat s tím, že může dojít k několika situacím, se kterými letecké společnosti počítají.
1/ koupíte 9 letenek za 3990,- kč a v druhé rezervaci Vám systém nabídne letenku za 10.000,- Kč / kus.
2/ v  horším případě si zakoupíte 9 letenek a dalších X letenek si již nezakoupíte, protože se let doprodal a místa na něm již nejsou k dispozici.
U skupinových rezervací tento stav nenastane.

Problematika skupinových rezervací je velmi obsáhlá, nelze zde uvést všechny její aspekty.

Proto pokud máte zájem o zajištění skupinové rezervace, najdeme pro Vás nejefektivnější spojení a vyžádáme skupinovou cenu.

Kontaktujte nás

ZDE