Skupinové letenky

Skupinové letenky

Jak fungují skupinové letenky a jaké jsou jejich výhody

Většina leteckých společností považuje za skupinu 10 a více osob cestujících společně minimálně v jednom směru. Některé společnosti nabízejí skupinový tarif již od 6 osob.
S itinerářem pro skupinu lze nakládat podobně, jako s itinerářem pro individuální cestující. Lze se vracet z jiných destinací, než do které skupina dolétne, část skupiny může letět tam či zpět v jiném termínu, apod.

Skupinové rezervace a ceny podléhají ale specifickým pravidlům, tudíž na některé itineráře nelze skupinovou cenu aplikovat.

Výhody skupinových rezervací

  • platba v zálohách, není třeba platit celkovou částku jednorázově při objednávce
  • specifická ( zvýhodněná) struktura storno poplatků
  • dodání jmen cestujících zpravidla do 1 měsíce před odletem
  • možnost změny jména až do 2-3 dní před odletem
  • možnost doobjednání dalších míst za stejných rezervačních podmínek
  • odbavené zavazadlo v ceně

Cenová politika u skupinových rezervací

Cenová nabídka se odvíjí od mnoha parametrů a každá letecká společnost si systém stanovení cen určuje sama. Hlavní roli pro cenotvorbu skupinových letenek tak hraje jednak koncepce letecké společnosti, ale především obsazenost letu.
Obecná pravidla pro skupinové ceny se tedy nedají do detailu stanovit.

V principu se ale dá říct, že skupinové letenky bývají cenově zvýhodněné oproti STANDARDNÍ (tj. nelzevněné) ceně letenky pro individuálního cestujícího. Pokud jsou pro individuální klientelu vypsané speciální (zlevněné) tarify, je možné, že cena letenky individuální bude nižší, než cena skupinové letenky. Je to dáno tím, že letecká společnost nemůže obsadit většinovou kapacitu letadla v podnákladovém (zlevněném) tarifu, ale v cenově průměrném tarifu. Též pokud je let více obsazen, nebo se předpokládá jeho vysoká obsazenost, bude cena vyšší.

Jak hledáme výhodné skupinové ceny

Oproti internetovým vyhledavačům jsme “živí” vyhledavači letenek, kteří do výběru letů zahrnují velké množství parametrů a zkušeností, které internetový vyhledavač nenabídne. Nejde nám tedy primárně jen o cenu, ale i o to, aby klient “dobře doletěl”, což je zvlášť u skupin velmi podstatné.
Pro rezervace individuálních i skupinových letenek využíváme distribuční (rezervační) systémy Amadeus a Galileo, které jsou přímo napojené na aktuální kapacity letů většiny leteckých společností. Můžeme tak velmi efektivně navrhnout řešení cesty pro skupinu a najít spojení s dobrou obsazeností letů, a tím tak zvýšit pravděpodobnost dobré ceny.

Rizika individuální rezervace pro skupinu

Většina leteckých společností nevyžaduje, aby byla skupina výhradně rezervována ve skupinovém tarifu, ale umožní většímu počtu cestujících rezervovat větší počet míst i v individuálních tarifech za předpokladu dodání jmen cestujících. Rezervace letenek pro skupinu v individuálním tarifu (tj. např. 16 osob ve dvou rezervacích po 8 lidech) ale může mít svá úskalí. Mohou nastat situace, kdy např.
1/ zakoupíte první část letenek za nižší cenu, v případě druhé rezervace pro zbytek cestujících je ale cena již podstatně vyšší.
2/ v horším případě si zakoupíte letenky pro první část skupiny a letenky pro zbývající cestující nezakoupíte, protože se let doprodal a místa na něm již nejsou k dispozici.
3/ v případě, že bude rezervovaný let zrušen, budou cestující pokládáni za individuální (neskupinové) cestující a letecká společnost je nemusí na náhradních letech přepravit společně.

Skupinové rezervace tyto situace vylučují.

Problematika skupinových rezervací je velmi obsáhlá, nelze zde uvést všechny její aspekty.

Proto pokud máte zájem o zajištění skupinové rezervace, najdeme pro Vás nejefektivnější spojení a vyžádáme skupinovou cenu. Stačí nás kontaktovat ZDE.

magnifiercrosschevron-down